Gulfood 2020 gıda fuarı sona erdi

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın (KTSO) organize ettiği Gulfood 2020 Gıda Fuarı 20 Şubat Perşembe günü sona erdi. Fuarda şemsiye standı altında yer alan firmalar, fuardan oldukça memnun kaldıklarını belirtti.

“North Cyprus” markası altında yer alan 12 firma temsilcisi, fuarın kendileri için oldukça iyi geçtiğini, yeni bağlantılar yanında önceden edindikleri müşterilerle yüz yüze görüşme olanağı bulmaları açısından yararlı olduğunu dile getirdi.

Arden Gıda temsilcisi Mustafa Ahmet Raşit fuara ikinci kez katıldıklarını dile getirerek “İnsan sayısı olarak sanırım bu sene biraz daha zayıftı ama daha iş odaklıydı gelen ziyaretçiler. Bu yılı daha verimli olarak görüyorum. İnşallah güzel isler çıkarırız. Geçen yıl da bu yıl da çok güzel tepkiler aldık, zaten hellim buralarda çok bilinen bir ürün. Soran, ilgilenen çok, umarız satışa döner. Standımız gayet başarılıydı, yeri de çok iyiydi.

Ümit ediyorum ki önümüzdeki yıllarda da bu motivasyonu ve desteği odamızdan ve devletimizden alırız. Çünkü ürettik ve ihracat ayakta durmamızın temelidir" dedi.

Fuara ilk kez katılan Narin Kurabiyeleri de fuarı verimli bulduğunu dile getirdi. Firma temsilcisi Hulus Hulusioğlu "Bizim bu yıl ilk fuarımız. Geçen yılkı fuarlara göre daha az katilim olduğunu duyduk. Fakat bizim açımızdan gayet verimliydi, güzel görüşmeler gerçekleştirdik.

Devamında nasıl bir sonuç aldığımızı ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Biz bu fuar için çok iyi hazırlandığımızı düşünüyoruz, beklentilerimizin üzerinde de bir müşteri portföyü var. Bu yüzden bizim açımızdan bunu taçlandırmak ticaret yapmaktır. Eğer ki bunu ilk seneden başarabilirsek, ne mutlu bize. Organizasyon açısından diğer stantları gezme fırsatımız oldu. Gördüğüm kadarıyla bizim standımız, Kuzey Kıbrıs standı konum olarak da dizayn olarak da iyi. Sanayi odasını bu anlamda tebrik ederim, oda personeli her konuda bizimle yakından ilgilendi. Umarız önümüzdeki yıllarda daha büyük stantlarda daha da güzel isler yapabiliriz" dedi.

Gülgün İhracat Direktörü Ali Bayraktar ve Mustafa Betmezoğlu hellime oldukça yoğun bir talep olduğunu dile getirerek, “Geçmiş yıllara göre katilim bilinen sebeplerden ötürü daha azdı. Fakat fuar yine de gayet verimli geçti. Katılımcılar yeni ürünlerimize ilgi gösterdi, özelikle dilimlenmiş hellime çok ilgi vardı. Bağlantılar kuracağımızı umuyoruz. Fuar organizasyonu gayet yolunda gitti ve Sanayi Odasının yürüttüğü çalışmalar sorunsuzdu" diye konuştu.

Akgöl Süt ürünleri İhracat Müdürü Halide Gürün "Geçmiş yıllara göre fuarı tenha bulduk. Fakat sonraki günler katilim yine çoğaldı. Olumlu görüşmeler yaptık, hem yeni müşteriler hem de farklı ülkelerdeki müşterilerimizle de görüştük. Umarız iyi dönüşler alırız. Standımızın tasarımı yine her zamanki gibi çok güzel oldu. Ufak tefek eksiklerimiz de hemen giderildi. Zaten yerimiz yıllardır ayni losyonda olduğu için ziyaretçiler artık alıştı ve rahatlıkla bizi bulabiliyorlar" diye konuştu.

Onan S.Ü. (Frozen Foods) Ltd Direktörlerinden Elif Onan da fuardan memnun kaldıklarını belirtti. "Fuar iyi geçti. Hem daha önceki fuarlardan gelen kontaklarımızla görüşme sansı yakaladık, hem yeni müşteriler bulduk. Özelikle ikinci ve üçüncü gün çok verimliydi. Daha önceki senelere göre katilim daha az gibiydi fakat ciddi müşterilerin çoğunlukta olduğu bir fuardı.

Organizasyon her zamanki gibi gayet iyiydi, ürümelerimiz de gayet beğenildi. Özelikle yeni ürünler ve croissantlar ilgi gördü. Özelikle donmuş olmaları ilgi gördü çünkü bu alanda boşluk olduğu için, inşallah ihracata başlayacağız. Bu yıl croissant çeşitlerimizi arterdik, boyut olarak çeşitlendirme yaptık, Danish ürünlerimizi geliştirdik, Cinnamon roll ve raisin roll çeşitlerini de portfolymıza ekledik" dedi.

Helvasan Direktörü Emre Çerkez ise firma olarak fuara 7. Kez katılmalarının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. "Her zamanki gibi yine Gulfood fuarına katilim gerçekleştirdik. Her seneki gibi gayet güzel, kalabalık, insanların ürünlerimize yaklaşımı çok güzel. Gün be gün ticaretimiz ve bağlantılarımız gelişmekte. İnanıyoruz ki bu çabalarla birlikte istediğimiz noktalara ulaşacağız. Bence her yıl fuara gelen insanların sayısı ve kalitesi artmakta. Biz de kendimizi sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. Sanayi Odası yine her zamanki gibi muhteşem bir is çıkardı, çok memnunuz" diye konuştu.

Defne Helva Direktörü Erhan Altundemir ise fuarın iyi geçtiğini belirterek katılımın daha yüksek olduğunu ifade etti. Olumlu görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Altundemir "Fuar beklentilerimizi her zaman ki gibi karşılıyor. İnşallah sonu da iyi olur. Katilim gecen yıllar gibi yoğun oldu. Eski müşterilerimizle bir araya gelme fırsatı bulduk. Yeni müşteri adayları da var. Oldukça memnunuz. Bu tip organizasyonlara devlet desteklerinin devamını umuyoruz. Ürünlerimize olan ilgiden oldukça memnunuz" dedi.

Avunduk Süt Ürünleri İhracat Direktörü Meriç Avunduk, fuar boyunca ürünlerine yoğun ilgi olduğunu dile getirdi. Avunduk, "Fuar güzel geçti, bizim açımızdan gayet verimliydi. Hali hazırda olan müşterilerimizle yüz yüze görüşme fırsatımız oldu. Yeni, ciddi üç dört potansiyel müşteriyle görüşme sansı bulduk. Ben fuarı çok iyi buldum, nitelikli insanlar, nitelikli alıcılar bizi mutlu etti. İnşallah fuardan sonra takibini yapıp devamını getireceğiz. Organizasyon gayet başarılıydı ve sorunsuzdu. Gerek stantlar, gerek ürünlerin gelmesi gitmesi, her şey hatasızdı. Önümüzdeki yıllarda diğer hollerden de yer alarak ürünlerimizi süt bölümünde de temsil edebiliriz" dedi.

Koop Süt Müdürü Salih Yücesoylu, bu yılki fuarın beklentilerini karşılamadığını dile getirerek, “Fuar maalesef bizim için diğer yıllara göre daha zayıf kaldı.. Beklediğimiz gibi olmadı, ilk defa daha mutsuz ayrılıyoruz fuardan. Çünkü Corona virüsü nedeniyle gerçek alıcıları ne yazınki göremedik. Bu bizim 12. Katılımımız. Başından beridir biz bu fuara katılıyoruz ve çok iyi geçtiğini biliyoruz her yıl. Bu yıl iyiydi ama daha da iyi olmasını bekliyorduk.

Organizasyon her zamanki gibi başarılıydı, artık Sanayi Odası bu iste profesyonelleşti. Yani bu isin gerçeği. Basta Çağlar bey olmak üzere Sanayi Odası personeli olmasa biz bu isi yapamayız, bu isin gerçeği.

Ürünlerimizi tadan herkes çok beğeniyor. Burada dört ayrı büyük firmaya yaptığımız 'private label' ürüneler de sergileniyor. Alıcılar bunları görünce daha da mutlu oluyor ve ürüne güveniyor. Eski müşterilerimizle de görüşme fırsatı yakaladık. Yeni müşterilerde bulup güzel işler gerçekleştireceğiz.

Kıbrıs Türk sektöründe üretim ve ihracat yapan tüm hellimlilerimize de çağrı yapıyorum. Gelin el ele verelim, daha yüksek fiyatlara bu malların alıcısı var. Kendi ayağımıza kursun sıkmayalım, el ele verip fiyatımızı daha yukarıya çekelim. Bunu başarabiliriz. Güney Kıbrıs bizden daha akıllı değildir. Güney Kıbrıs’taki imalatçılar tek fiyat olarak çıkıyor ve bu fiyat bizden çok çok yüksek bir rakam. Gelsin, tüm üretim ve ihracat yapan hellimci arkadaşlar elimizi taşın altına koyalım ve fuarlara tek fiyatla katılalım hem ülkemiz hem de şirketlerimiz için çok iyi paralar kazanalım” diye konuştu.

 

Mardo Dondurmaları Direktörlerinden Özlem Ağıt, bu yıl fuarın daha sakin geçmesine rağmen daha verimli olacağı görüşünü ifade ederek, “Sonuçları ilerleyen zaman içinde göreceğiz. İlgi çok iyi her sene olduğu gibi, standımız çok ilgi gördü, ürünlerimiz yine çok beğenildi. Organizasyon yine çok iyiydi.

Daha önce mercilere bildirdiğimiz gibi sadece benim fikrim, bölge olarak Süt Ürünleri bölümünde olursak daha etkili ve verimli olacağız. Kahve, unlu mamuller, tahin ve helvanın sergilendiği bölümler de ayrı yerde olabilir. Bu şekilde yer değişikliği yaparsak daha verimli ve etkili olacağına inanıyorum.

İnşallah bu fuarın sonrasında çok güzel bağlantılar yaparız. Seneye de gelmeyi umut ediyoruz, devletimizin destekleriyle tabii” diye konuştu.

Con Trading Direktörü Haluk Ruhi ise fuarın her şeye rağmen iyi geçtiğini söyleyerek, “8 - 10 firma ile görüşme yaptık, devamı artık kendi kabiliyetimize kaldı. Potansiyel müşterilerimizi ikna etmemiz gerek devamını getirebilmek için.

Devlet destekleri maalesef hala verilmiyor bu nedenle kendi bildiğimiz doğru yolda, devlet desteksiz dahi olsa yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Old Jhon yetkilisi Aslı Şadi, salgının fuar ziyaretçilerinin sayısına olumsuz etki yaptığını söyleyerek, “Fuara yedi yıldır katılıyoruz, orta doğu pazarına ulaşmanın en kolay yolu Dubai. Kıbrıs’ı, ülkemizi burada temsil etmek onur verici. Fuar gayet başarılı geçti ve gerekli kontaklar kuruldu. Odamıza bu fırsatı bize sağladığı için çok teşekkür ederiz. Kendimizi dünya insani olarak hissediyoruz ve ticari olarak da ürün göndermekte sorun yasamıyoruz. Diplomasi olarak da bir engel yasamamayı umuyoruz ve ticaretimizin sorunsuz olarak gerçekleşmesini umuyoruz” diye konuştu.

gulfood kapanis haber

gulfood kapanis haber2

140
Okunma