Gençler, turizmin geleceği olacak

Kıbrıs Barmenler Kulübü ve Kazakistan Barmenler Birliği, kardeşlik deklarasyonu imzaladı. Buna göre, KKTC’de turizm eğitimi alan öğrencilerin önü açılacak

TURİZME GENÇLER UMUT OLACAK… Kıbrıs Barmenler Kulübü Başkanı Özgür Ayata, bu deklarasyonun ülkemiz gençlerinin önünü açacağına ve turizmin gelişmesini sağlayıp, sektörleri kalkındıracağını belirtti. Ayata, deklarasyonun, şu anda KKTC’de 7 meslek lisesinde turizm eğitimi alan yüzlerce gencin ülke turizminin geleceği olması yönünde fayda sağlayacağını söyledi

SEKTÖRLER DESTEKLENECEK…

Türk devletleri olarak kendi turizm ağlarını kuracaklarını ve ülkelerdeki sektörü kendi aralarında destekleyeceklerini ifade eden Ayata, turisti artırmanın, daha fazla otel yapmakla değil, yerel halkın turizme paydaş olması ile mümkün olacağını kaydetti.

   Kıbrıs Barmenler Kulübü ve Kazakistan Barmenler Birliği, kardeşlik deklarasyonu imzaladı. Öte yandan Kıbrıs Barmenler Kulübü, Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Moğolistan ve Kırgızistan Barmen Birlikleri olarak istişarelerini sürdürerek, projeleri hayata geçirmek için çalışıyor.    Kıbrıs Barmenler Kulübü Başkanı Özgür Ayata, bu deklarasyonun, ülkemiz gençlerinin önünü açacağını ve turizmin gelişmesini sağlayıp, sektörleri kalkındıracağını belirtti.    Ayata, deklarasyonla, KKTC’de 7 meslek lisesinde turizm eğitimi alan yüzlerce gencin, ülke turizminin geleceği olması yönünde fayda sağlayacağını söyledi. “Kazakistan Barmenler Birliği, kardeşlik deklarasyonu imzaladı”    Kıbrıs Barmenler Kulübü Başkanı Özgür Ayata, 2018’den bu yana KKTC, Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Moğolistan ve Kırgızistan Barmen Birlikleri olarak istişarelerinin devam ettiğine dikkat çekerek, 2020 yılı içerisinde, Koronavirüs’ten dolayı fiili toplantıları ve hayata geçirmek istedikleri projeleri ertelemek zorunda kaldıklarını belirtti.    Ayata, çalışmalara çevrimiçi devam ettiklerini ifade ederek, Dünya Türk İçecek Profesyonelleri Federasyonu vizyonunun ilk meyvesini verdiğini ve Kazakistan Barmenler Birliği Başkanı Alexandr Lenov ile kardeşlik deklarasyonunu imzaladıklarını vurguladı.    İmzalanan deklarasyon ile tüm çalışma ve eğitim faaliyetlerini ortak yürütme ve meslektaşlar arasında köklü bir köprü kurma hayalini gerçekleştirdiklerini anlatan Ayata, 2021 sonuna kadar söz konusu ülkelerin tamamı ile aynı şekilde deklarasyon imzalayacaklarını bildirdi.

   “Böylelikle KKTC’de olacak birliğimizi kurmuş olacağız” diyen Ayata, tüm çalışmalarımızı tamamladıktan sonra projemizi Türk Keneşi’ne sunacaklarını aktardı.    Ayata, şöyle devam etti:    “Kurulan bu köprünün tanınmama bahanesi ile Türk Dünyası ile ilişki kurmamayı tercih eden kurumlarımıza ilham olmasını arzu ederiz. Hem ülkemizde, hem de kardeş ülke Kazakistan’daki tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.

“7 meslek lisesinde yüzlerce genç, turizm eğitimi alıyor”

   “Dünya Türk İçecek Profesyonelleri Federasyonu vizyonumuzun temel prensibi, kardeş ülkeler arasında turizm işbirliğinin temellerini atmaktır” diyen Ayata, en çok önem verdikleri ve öncelikleri olan konunun, bu ülkelerde ortaöğretim düzeyinden başlayarak tüm turizm öğrencileri arasında ilişki kurmak ve bayrağı gençlere teslim etmek olduğunu kaydetti.    Ayata, şu anda KKTC’de 7 meslek lisesinde yüzlerce gencimizin turizm eğitimi aldığına dikkat çekerek, geçtiğimiz dönemde bu okullarda eğitmenlerin ve gençlerin çabalarını görmenin, ülke turizminin geleceği açısından ümit verici olduğunu söyledi.    20 yıl sonra turizm mezunu gençlerin ülke turizmini yöneteceğinin altını çizen Ayata, bugün onların donanımları için verecekleri emeklerin meyvelerini gelecek nesillerde toplayacaklarına işaret etti.    Ayata, 2017 yılında Karadağ’da başlattıkları ve kendisinin hem sponsor, hem jüri başkanı olduğu liselerarası kokteyl yarışmasına, 2020 yılında KKTC’den de öğrenci götürmeyi planladıklarını, fakat pandemiden dolayı tüm organizasyonların iptal olduğunu kaydetti.    Ayata, “Önümüzdeki dönemde bu projeyi daha da ileri götürüp birçok ülkeden ortaöğretim öğrencilerini bu gibi organizasyonlarla bir araya getirip kaynaşmalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

“Sektörler desteklenecek”  

  Ayata, toplam nüfusu 400 milyon olan Türk devletlerinden her yıl 30 milyon civarında insanın turist olarak yurtdışına seyahat ettiğine dikkat çekerek, “40 yıldan fazla süredir tanınmama bahanesi ile ilişki kurmadığımız, birkaç girişimin de kadük kaldığı konuda, teşviklerden, makamlardan, ödeneklerden ve devlet bütçesinin gereksiz harcandığı gezilerin ötesinde, meslektaşlar olarak kendi tırnağımızla kendi başımızı kaşımaya karar verdik” dedi.    Türk devletleri olarak kendi turizm ağlarını kuracaklarını ve ülkelerdeki bu sektörü kendi aralarında destekleyeceklerini ifade eden Ayata, “Bunu başardığımızda görülecek ki aslında devletimizin ülkeye ‘Turist Getirmek’ adı altında üç-beş haramiye haraç vermesine gerek yoktur” ifadesini kullandı.


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi/ Eniz ORAKCIOĞLU

106
Okunma