Fikri Ataoğlu: Turizm sektöründe istihdam da, istenen hedefe ulaşamadık

"Turizmde kaliteyi artırmamız gerek"

Demokrat Parti Milletvekili ve eski Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, ADA TV’nin konuğu oldu. 

'Gündeme Bakış' programına katılan Ataoğlu, gündeme dair şu değerlendirmelerde bulundu; 

'Bakanlık dönemimde, Turizmi tüm yıla, 12 aya yaymak için önemli adımlar attık. Bu ülke devamlı ve tüm yıl boyunca turizm faaliyetlerine müsait. Ama ilk önce çevre temizliğinden başlamak gerek. Bu konuda çok ciddi şikâyetler geliyor. Cezai işlemlerin, Belediyelere devredilmesi gerek. Hem yerinden kontrol olur, hem de yerel yönetimlere bir kaynak yaratılmış olur. 

Üniversite sektörü ile turizm sektörü bu ülkenin en önemli sektörleridir. Üniversitelerin geldiği nokta artık sınırlı. Ancak turizmin önü açık. Turizmde kaliteyi artırmamız gerek. Turizm, sadece ülkeye insan getirmek değil. Tüm toplum olarak turizme sahip çıkmalıyız. 

En önemli sorun ulaşımdır. Bir aile, Türkiye'den, KKTC'ye gelecekken, çok ciddi bir maliyetle bilet parası öder. Aynı aile, Türkiye içinde bir yere gidecekse otobüs parasına gider. Rakamlar oldukça yüksek. 

Bilet fiyatlarını, seferleri çoğaltarak veya daha farklı adımlar atarak düşürebilirsiniz. Yeni yapılan ERCAN pisti oldukça geniş. Bu bir avantaj olacak. Daha çok ve daha geniş gövdeli uçaklar buraya gelebilecek. Buda daha fazla insanın, KKTC'ye gelmesi demek. 

Keşke kendi iş adamlarımız çıksa ve yeni bir havayolu kursa. Hatta bu proje içine, turist getiren, turizmin içinde olan diğer kesimler de dâhil edilse. Bunu yapabilecek potansiyelimiz var. İki milyon turist hedefi, gerçekçi bir hedeftir. Ama bunun altyapısını yapmamız lazım. Konaklama, ulaşım gibi konuları çözmemiz gerek. 
Türkiye'yle bile ulaşım sorununu çözemedik. 

Engelli turizmi, spor, sağlık turizmi artık ciddi şekilde alternatif oldu. Bunları da yapacak altyapımız var. Turizm sektörü için, istihdam da, istenen hedefe ulaşamadık. Turizm sektörü tüm ülkeye yayılmalı. Tüm ülkeye yayılan bir turizm sektör yaratabilsek, birçok sektörü besleyecek, destekleyecek çok büyük bir ekonomi yaratılır. 

Acentelerin 2017 yılından alacakları var. Bunlar Türkiye'nin karşılayacağı alacaklardır. Yeni protokolde, gelecek kaynağın dağılımında, turizm sektörünün adı geçmiyor. Bu üzücüdür. 

Hükümet, yüz günü tamamladı. Anlatacak neleri var? Bakanlar kurulunda konuşulanları, bazı Bakanlar dışarıya, basına sızdırıyor. Bunlar ayıp. Ne yaptılar, hangi projeleri var? Açıklama bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte, kim seçilecek, kim kaybedecek, kim, kimi destekleyecek, tüm hesaplar bunlar. Oysa vatandaş sıkıntı içinde. 

Bir Maraş konusu, bir doğal gaz meselesi, herkes konuşuyor, savaş söylemleri, gerginlik yaratıyor. Bu ortam ülke turizmine zarar veriyor. Herkes ağzından çıkan, her söyleme dikkat etmeli.' 

206
Okunma