Eylemler Fransa turizmini vurdu

Dünyanın en çok turist çeken ülkesi Fransa'nın ekonomisi son olaylarla sarsıldı. Protesto gösterileri turizmi de vurdu.

Fransa'nın başkenti Paris'te, akaryakıt vergilerinin düşürülmesi ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için "Sarı Yelekliler" tarafından cumartesi düzenlenen eylemlerin yol açtığı hasarın 3 ila 4 milyon euro olduğu belirtildi.

Otel rezervasyonları yüzde 20 düştü

Protestolar sebebiyle dünyanın en çok turist çeken şehirlerden Paris'teki otel rezervasyonlarında önemli düşüş oldu. Otel rezervasyonlarında yüzde 20 düşüş olduğu belirtiliyor. Rezervasyon iptalleri de yaşanıyor. Öte yandan protestolar nedeniyle nakliye ve lojistik şirketlerinin zararı yüzde 20'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Restoranlar boş

Protestolardan en çok etkilenen restoranlar oldu. Turistlerin yanısıra Paris'te yaşayanların da dışarı çıkmaktan endişe etmesi restoronların müşteri sayısını önemli ölçüde etkiledi. Olaylar sebebiyle restoranların ciro kaybının yüzde 50'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

İstasyonlara akarkayıt gönderilemiyor

Fransız enerji devi Total, ülke genelindeki 2 bin 200 istasyonundan 75'inin, akaryakıt ürünü ulaştırılamadığı için atıl durumda olduğunu duyurdu. Eylemcilerin otoyolları trafiğe kapatması nedeniyle, ürün tedarik edemeyen çok sayıda akaryakıt istasyonu da hizmet dışı kaldı. Fransa'da iki haftayı aşkın süredir devam eden akaryakıt zammı protestoları turizm sektöründeki bazı Fransız şirketlerin hisselerinde kayıplara yol açtı

151
Okunma