Etihad uçuş ekibinin tamamını aşılayan ilk havayolu oldu

Abu Dabi merkezli Etihad, dünya genelinde kabin ve kokpit ekibinin tamamını aşılayan ilk havayolu olduğunu açıkladı. Şirket tüm perseonelinin ise yüzde 75’den fazlasına en az bir doz aşı yapıldığını duyurdu.

Abu Dabi merkezli Etihad, dünya genelinde kabin ve kokpit ekibinin tamamını aşılayan ilk havayolu olduğunu açıkladı. Şirket tüm perseonelinin ise yüzde 75’den fazlasına en az bir doz aşı yapıldığını duyurdu.

Küresel salgından etkilenen havayolları, sağlıklı seyahat için ekiplerinin aşılanmasına destek sağlıyor. Bu kapsamda Etihad Havayolları, kabin ve kokpit ekibin tamamını aşılayan ilk havayolu şirketi oldu. Abu Dabi merkezli havayolundan yapılan açıklamaya göre, Etihad’ın uçuş ekibini aşılama girişimi, salgın döneminde çalışanlarını ve yolcularını güvende tutmada lider konumunu pekiştirdi.

Havayolu aşılama programını geçen ay başlattı. Ocak ayında başlatılan “Birlikte Korunalım” adlı girişim, Etihad çalışanlarının aşıyı işyerinde alabilmeleri için önde gelen tıp uzmanları ve mobil kliniklerin sanal görüşmelerine erişim sağladı.

Aşılama için neler yapıldı?

Etihad, 2020’de çalışanların Covid-19 aşısını almalarını desteklemek için önemli adımlar attı. Havayolu, sağlık yetkilileriyle işbirliği içinde, ön saflardaki personelinin BAE’nin Acil Kullanım Programına erişimini kolaylaştırdı.

Etihad, Abu Dabi’nin aşılama programında pilotlar ve kabin ekibi de dahil olmak üzere cephe personeli için yer sağlayan başkentteki ilk işverenlerden biri olurken ayrıca, Etihad Havayolları Tıp Merkezi’nin akredite bir Covid-19 aşılama kliniği olmasını sağladı.

Etihad, toplam işgücünün yüzde 75’inden fazlasının halihazırda en az bir doz aşı aldığını belirtiyor. Havayoluna göre, daha fazla çalışan aşılamayı seçtikçe bu rakam artmaya devam edecek.

Yolcular ve ekipten Covid-19 testi isteniyor

Etihad Havacılık Grubu CEO’su Tony Douglas şunları söyledi:

“Aşıyı, yalnızca Covid-19’un etkileriyle mücadeleye yardımcı olmak için değil, aynı zamanda seyahat edenlerin bizimle bir sonraki uçuşlarında kendilerini güvende hissetmelerini ve güvende hissetmelerini sağlamak için proaktif olarak tüm çalışanlarımızın kullanımına sunduk. Dünyada her uçuştan önce her yolcu ve mürettebat üyesi için Covid-19 testini zorunlu kılan dünyadaki tek havayoluyuz ve şimdi yüzde 100 aşılanmış mürettebata sahip dünyadaki ilk havayoluyuz” dedi.

Etihad Havacılık Grubu Tıbbi Hizmetler ve KSS Başkan Yardımcısı Dr. Nadia Bastaki ise, “Ulusal aşılama programının ardından, personelimizin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin aşıya kolayca erişebilmelerini desteklemek için onaylı bir Covid-19 aşı kliniği olmak için yorulmadan çalıştık. Aralık 2020’den beri, çalışanlarımızın refahına odaklanmamızı sağlamak için çalışanlarımıza ve sevdiklerine kurum içi aşı randevuları sunuyoruz” diye konuştu.

IATA Travel Pass uygulaması genişleyecek

Bu arada Etihad, 2021’in ilk çeyreğinde Abu Dabi’den seçilen uçuşlarda IATA Travel Pass uygulamasının hayata geçirmesiyle güvenli seyahati yeniden başlatmayı planlıyor ve başarılı olursa girişimi ağındaki diğer destinasyonlara genişletmeyi planlıyor.

47
Okunma