Ersoy: Son 10 yıl içinde Türk turizmi büyük bir değişim ve gelişim geçirdi

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı'nda düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Sözlerine, Almanya'nın Türkiye için her zaman çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayarak başlayan Bakan Ersoy, şöyle devam etti: "Sosyal ve kültürel ilişkilerimizi geliştirmeye çok büyük önem verdiğimiz Alman dostlarımız, yıllardır ülkemizi en fazla ziyaret eden misafirlerimiz arasında. Bu nedenle, Alman misafirlerimizin çoğu Türkiye’yi kendi ülkeleri kadar iyi tanıyorlar ve kendi ülkelerinde gibi rahat ediyorlar. Bizler de gerek kamu gerekse özel sektör olarak sizleri rahat ettirmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Almanya Türkiye için her zaman çok önemli bir pazar olmuştur. Alman misafirlerimizin sayılarında geçtiğimiz yılın ilk 11 ayında %25 gibi yüksek bir artış sağladık. Aldığımız geri dönüşler, Alman misafirlerimizin bu yıl da artan oranlarda ülkemizi tercih edeceğini gösteriyor. 

Genel seyahat trendlerindeki değişimi çok yakından  takip ediyoruz 

Deniz- güneş- kum turistik ürününün yanı sıra ülkemiz özellikle inanç turizmi, kültür, doğa, şehir ve macera turizmi, eşsiz gastronomisi ve eğlence dünyası ile  Alman dostlarımıza her daim huzur, benzersiz deneyimler ve heyecan vaat eder. Alman ziyaretçilerin, turistik ürünlerimize yönelik çeşitlilik ve yenilik talebinin önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz. 

Türkiye olarak, genel seyahat trendlerindeki değişimi çok yakından  takip ediyoruz. Avrupa’da da yoğun olarak yer alan ve  üçüncü yaş olarak adlandırılan 65 ve üzeri yaş grubunun dünya nüfusu içerisinde ağırlık kazanması ve bunların seyahate daha fazla kaynak ayırmaları gerçeği üzerine biz de çeşitli girişimlerde bulunuyoruz. Bu kapsamda termal ve sağlık turizm ürünlerimizde çeşitliliklere gidiyoruz."

Son 10 yıl içinde Türk turizmi büyük bir değişim ve gelişim geçirdi

Türk turizminin son 10 içinde büyük bir değişim ve gelişim geçirdiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, "Biz de dünyadaki gelişmelere paralel olarak, çevreyle uyumlu, rekabetçi ve sürdürülebilir politikaları artırarak uyguluyoruz. 

Türkiye uluslararası tanıtım stratejisinde bir “dünya turizm markası” olma iddiasını sürdürüyor. Bakanlık olarak öncelikli amacımız, ülkemizi hedeflediğimiz tüketicilerin hafıza ve kalplerinde  dünyanın en önemli, çeşitli ve eşsiz turizm destinasyonlarından biri olarak var edebilmek. 

Niş pazar ve destinasyon odaklı çalışmalarımızı geliştirmeye gayret ediyoruz

Bu nedenle de Türkiye olarak, teknoloji odaklı tanıtım enstrümanlarını da yakından takip ederek geleneksel medya ve pazar bölümlemesi haricinde niş pazar ve destinasyon odaklı çalışmalarımızı geliştirmeye gayret ediyoruz. Turizmde geleceği belirleyecek üç önemli unsurun var olduğunun bilincindeyiz: teknoloji, kalite ve sürdürülebilirlik.

Bu çerçevede, çevreyi, yeşili, kültür varlıklarını ve dünya mirasını koruyarak ve ekolojik dengeyi her zaman göz önünde bulundurarak turizm atılımlarımızı planlamaya devam edeceğiz. Yaptığımız çalışmalarla doğru yolda olduğumuzu rakamlar kanıtlıyor. Dünya Turizm Örgütü verilerine göre ülkemiz dünya turizm pazarında sekizinci sırada yer alıyor" dedi.

Türk turizminin elde ettiği başarıda emeği geçenlere teşekkür

Konuşmasında Türk turizminin elde ettiği başarıda emeği geçen tur operatörlerine ve DRV gibi kurululara da teşekkür eden Ersoy, "Bu başarının ve turist sayılarında artışın sağlanmasında, ülkemizle iş birliğini her daim sürdüren tur operatörlerinin ve her zaman dirsek temasında olduğumuz DRV gibi kuruluşların katkıları da çok büyük. Onlara da buradan teşekkür etmek isterim. 

Anadolu coğrafyası adeta dünya tarihinin yaşayan tanığı durumunda, bir Açıkhava müzesi konumundadır ve on bin yıldan daha eski tarihi boyunca birçok dine, inanca, kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 

Göbeklitepe, tanıtım planlama faaliyetimizde de ön planda olacak

Ülkemizde bizden önce yaşamış medeniyetlerin bıraktığı eserler tüm insanlığın ortak değerleridir. Biz bu ortak değerleri ve bu büyük mirası sürdürülebilir turizm anlayışı yani koruma-kullanma dengesi içinde sizlerle paylaşmayı hedefliyor, dünyanın dört bir yanından gelen konukların ilgi ve beğenisine sunuyoruz. 

Bildiğiniz üzere bu açık hava müzesinin en önemli eserlerinden biri, dünya medeniyet tarihinin en eski tapınağı olarak bilinen Şanlıurfa'daki Göbeklitepe 2018’de UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne alındı. Böylece Türkiye'den UNESCO listesine on sekizinci eserimiz girmiş oldu.

Alman dostlarımızı da Göbeklitepe’yi yerinde deneyimlemeye davet ediyorum

Dünya medeniyetinin bu önemli ortak mirasını, uluslararası alanda tanıtmaya yönelik olarak 2019 yılını “Göbeklitepe Yılı” ilan ettik. Bu yıl Alman dostlarımız da oldukça sık Göbeklitepe ile karşılaşacaklar medyada ve çevrelerinde… Örneğin ITB ülke standımızda Göbeklitepe’nin bir replikası yer alıyor. Göbeklitepe, tanıtım planlama faaliyetimizde de ön planda olacak.

Yeri gelmişken burada; Göbeklitepe kazılarına çok emeği geçmiş olan Dr. Klaus Schmidt’i de tekrar anmak isterim, toprağı bol olsun. Sizler aracılığıyla buradan tüm Alman dostlarımızı da Göbeklitepe’yi yerinde deneyimlemeye davet ediyorum. Fuara katılan tüm turizmci dostlarıma şimdiden harika bir yıl diliyorum. Çok çalışacağız, çok üreteceğiz ve hep birlikte kazanacağız" diye konuştu.

 

138
Okunma