Eresin: ''2020 konaklama sektörü için kayıp yıl''

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Zoom üzerinden turizm basını ile bir araya gelerek sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Eresin, büyük beklenti içerisinde oldukları 2020 sezonunun koronavirüs salgını nedeniyle sekteye uğradığını söyledi. Eresin, salgın nedeniyle turizm ve konaklama sektörünün en çok etkilenen sektörler olduğunu ifade etti.
Sektörde doluluk oranlarının geçen yılın aynı dönemlerine göre yüzde 83 oranında düştüğünü ifade eden Eresin, ''Doluluklar yüzde 15'ler seviyesinde. Bu doluluk oranlarında çeşitli nedenlerden dolayı ülkelerine gidemeyen yabancılar ile tesislerde konaklayan sağlıkçılarımızda var'' dedi.
Eresin, sektör olarak bugünlerde tek amaçlarının çarkları döndürmek olduğunu ifade ederek, ''Bu yıldan herhangi bir beklentimiz yok. 2020 konaklama sektörü için  kayıp yıl. Bir sonraki yıla yani 2021'e her haliyle hazır olmak istiyoruz. Tüm çalışmalarımız bu yönde'' diye konuştu.
200 otel başvurdu
Üyelerinin ''Sağlıklı Turizm Sertifikası'' almaları yönünde çalışmaları sürdürdüklerini ve bu yönde  otellerdeki  beş bin çalışana eğitim verdiklerini anlatan Eresin, ''Sertifika almak için 200 otel başvuruda bulundu. Zaten büyükşehirlerimizdeki otellerin yüzde 60'ı bu belgeyi almaya uyumlu'' dedi.
Şehir otelleri turizmin bel kemiği
Turizmin sadece deniz, kum, güneş olmadığını belirten Eresin, ''Şehir otelleri turizmin bel kemiği olduğunu belirten Eresin, ''Kıyı şehirleri olmadan tabi ki olmaz. Ama, İstanbulsuz, Konyasız, Kapadokyasız olmaz. İstanbul demek Türkiye demek. İstanbul'a getiremediğiniz turisti Kapadokya'ya Konya'ya Türkiye'nin hiçbir yerine götüremezsiniz'' şeklinde konuştu.
Yeni destekler olmalı
Eresin, açıklanan destek paketlerinin olumlu olduğunu, ancak yeni  destekler beklediklerini, kısa çalışma desteğinin 2021'e uzatılmasını istediklerini, bugünlerin geçici bir süreç olduğunu, sağlıklı günlerin geleceğini ifade etti. 
İç turizmde hareketlenme haziran sonrası
Eresin, iç turizmde haziran sonrası ciddi bir hareketlenme beklediklerini, bu hareketlenmenin kayıpları karşılamayacağını kaydetti.
 

303
Okunma