En Güzel Yurt Dışı Deniz Tatili Önerileri

Yurt dışında deniz tatiline gitmek, Avrupa’da deniz keyfi yaşamak, ya da yakın diğer coğrafyalarda şöyle kumsala serilip deniz tatili yapmak hepimizin hayali

Halkidiki Turu / Yunanistan

İsmini okumakta biraz zorlandığımız Halkidiki, Kuzey Ege’de bulunan geniş bir yarımada. Halkidiki turları son yıllarda sadece Selanik‘in yazlık bölgesi olmayı aşarak her yerden konuklar için önemli bir yaz tatili alternatifi olmaya başlayan bölge için ciddi turizm geliri kaynağı. Yunan adaları turlarıyla ünlenen Yunanistan’da 3 parmağa benzeyen 3 yarımadadan oluşan Halkidiki henüz -bizler tarafından- yeterince keşfedilmemiş bir cennet. Halkidiki’ye nasıl gidilir diyene aşağıda detaylar var, şunu belirtelim Halkidiki İstanbul’a da oldukça yakın. Pek tesisleşmemiş doğası, büyük büyük binalar ile çirkinleştirilmemiş sahilleri; mavinin yanına yeşilin ne kadar yakıştığını bize hatırlatıyor. Ülkemizde olsa çoktan bir otel tarafından çevrelenecek plajlar Halkidiki’de halka açık, birçoğunun içinde 2 kamyonet büfeden başka hiçbir tesis yok ve Halkidiki plajlarına giriş çoğunlukla ücretsiz. Bölge boyunca çok iyi korunmuş 4 kıyı şeridi; huzur, dinlence, doğallık, eğlence gibi isteyeceğiniz her şeyi vaat ediyor. Selanik‘e otobüsle yaklaşık 1 saat mesafede bulunan Halkidiki; Kassandra, Sithonia ve Athos adında üç yarımadadan oluşuyor.

 

Vizesiz Budva Tatili / Karadağ

Yugoslavya döneminin eğlence merkezi Budva, Karadağ’ın bağımsızlığı ve ne mutlu ki tüm bölgede devam eden barış esintisinin ardına tekrar bir cazibe merkezi haline geliyor. İlk duyanların aklına hâlâ Budva hangi ülkede sorusu geliyor olması da şehrin korunaklı yapısını günümüze kadar getirmiş. Günümüzde de oldukça bilinçli bir planla korunan, Balkan turlarının olmazsa olmaz duraklarından Budva; deniz kum güneş birlikteliğindeki tatil anlayışının ve eğlencenin Balkanlardaki başkentlerinden. Şehrin doğal yapısının, kültürel bir mirasla bütünleşmesiyle de, Budva gezisi yapan konuklara doğru bir noktaya gelmiş olmanın keyfi kalıyor.

Adriyatik’in muhteşem denizinde, sakin suları, Karadağ’ın harika plajlarıyla olağanüstü doğanın gölgesinde birleşiyor.  Doğanın tüm nimetlerini besleyen güneş, çarpık yapılaşma ile katledilmemiş sahillerde zevkle bir yurt dışı deniz tatili imkanını bizlere veriyor. Budva şehrini çoğu kaynak minyatür bir Dubrovnik olarak adlandırır ve bu bizce de geçerli bir benzetmedir. Dubrovnik’e ev sahibi olan Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne girişi sonrası Schengen vizesi istemesi de, özellikle Türkiye’den Balkanlara vizesiz gidecek gezginlere Budva’nın taş mimarisini alternatif olarak değerlendirme şansı veriyor.

 

Vizesiz Ohrid Gezisi / Makedonya

Makedonya‘nın cennet kasabası Ohrid (Türkçe Ohri) için çok güzel bir ifade var, “Cennet yaratılırken bir damla yeryüzüne düşmüştür, bu damlanın da Ohrid olduğu söylenir.” Her şeyi özetleyen bu cümlenin ardına çok ciddi bir tarihi ve doğal güzellik sığdırmıştır Ohri. 1979 yılında Unesco Kültür Mirasları listesine eklenen kocaman bir gölün etrafında, olağanüstü korunmuş bütün kent 1 sene sonra aynı listeye dahil edilmiş.

Biz “bayramda balkan turu” yapan kalabalık ekibimizle birlikte yağmurlu bir günde denk geldik bu şirin kasabaya, iyi ki de öyle olmuş. Yağmur her yere olduğundan biraz daha fazla yakışmıştı buraya. Sis tabakasının küçük kayıkçı tekneleriyle dans ettiği bir sahil şeridi, yağmurun taş sokaklarda ve eskimiş dükkan brandalarında bıraktığı tıkırtı, Safranbolu evleri şeklinde Osmanlı döneminden kalmış evler, daracık sokaklar, Hristiyanlık’ın kutsal kabul ettiği kentin ruhani havası, yıllarca görmüş geçirmiş toprakların huzurlu insanları ve hepsine biraz yukarıdan bakan ve o manzarayı paylaşmanız için sizi ormanlar içinde bir patikadan kendisine davet eden Ohrid Kalesi…

 

Vizesiz Seyşeller

Afrika’da vizesiz ülkeler için ne az ne çok diyebiliriz. Aslında çoğunlukla kapıda vize uygulaması var. Ancak Hello Afrika demek isteyen herkese Afrika kıtasında vizesiz seyahat edilecek oldukça fazla ülke var. Türkiye’den vizesiz gidilen Afrika ülkelerini aşağıda sıralamaya çalıştık, ister atlayın uçağa direkt gidip gelin, isterseniz Dünya turu kapsamında minik bir Afrika turu yapın, Afrika kıtasında  Türk vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamalarını bilmek ve Türklerin vizesiz gittiği ülkeleri öğrenmekte fayda var.

Ne yazık ki biz sadece Fas’a ayak bastık dolayısıyla Afrika turu için gezi notlarımız sadece bu ülkenin Fez şehri ile sınırlı, ancak orta vadeli planlarımızda kara kıtayı gezmek ve seyahat notlarımızı derinleştirmek yer alıyor, birlikte okumak, yaşamak ve keşfetmek dileğiyle.

 

Dubrovnik Turu / Hırvatistan

Dubrovnik Adriyatik boyu uzanan Hırvat sahillerinin en özeli, en güzeli, doğal olarak en turistik noktası. 2013 yılında Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesi öncesi özellikle vizesiz oluşu nedeniyle Dubrovnik, Türk turistlerin uğrak yeriydi ve Türklere birinci sınıf turist muamelesi yapılan ender Avrupa kentlerindedi. Artık vize ile giriyor olsak da hâlâ görülmesi gereken öncelikli destinasyonlardan birisi bu güzel, şirin sahil kenti.

Dubrovnik’e giden arkadaşlarımız, geleneksel abartmalar ve yalanlar gibi bu şehrin ne güzelliğini, ne tarihi boyutunu ne de olağan dışı mimarisini anlatıyorlardı.Varsa yoksa gece hayatı ve sahil keyfi ile sınırlı biliyorduk burayı Balkan turunda gidip görene kadar. Kent, klasik Adriyatik şehirleri gibi bir savunma kalesinden ibaret aslında, ancak o kadar sağlam korunmuş ki UNESCO Kültür Mirasları Listesi‘ne girmekle kalmamış her yıl yüz binlerce turisti çekerek bir turizm cenneti olmuş. Şehre girer girmez zeminden tavana, binaların duvarlarından çatılarına kadar beyaz, serin ve estetik değeri çok yüksek bir taş cenneti sizi karşılıyor. Nispeten geniş bir sokağın etrafındaki daracık sokaklar paralel bulvarlara bağlıyor bu kale kenti ve ana yola sadık kalırsanız kendinizi limanda buluyorsunuz. Koyun coğrafi özellikleri nedeniyle durgunlaşan suda, çok minik kıpırtılar yakamozla ya da ay yüzünü gizleyen bir sevdalıysa, şehrin lambalarıyla dans ederek müthiş bir romantizm sunuyor.

168
Okunma