Dünyanın en iyi müzeleri

Seyahat sitesi TripAdvisor, takipçilerine dünyanın en iyi müzelerini sordu. Milyonlarca katılımcıya göre ’nden daha iyisi yok

Metropolitan Sanat Müzesi / ABD
Dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilen (The Met), ABD'nin New York şehrinde bulunuyor. Müzede eski Doğu, Mısır, Yunan, Roma ve Ortaçağ'a ait eserler sergileniyor. Müze içinde araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm ve eğitim sergisi kısımları dünyanın dört bir yanından gelenlerin bina içinde rahatça vakit geçirmesini kolaylaştırıyor. 1870'de kurulan müzenin beş bin yıllık eserlerden oluşması da gelenlerin hayran kalmasının önemli nedenlerinden biri.

Ermitaj Müzesi / Rusya
Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan , 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmış. Yaklaşık üç milyon sanat eserinden oluşan müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı sergilenebilmekte. Ermitaj Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahip. Müze en zengin tablo koleksiyonunu bulundurmasıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na da girdi.

Şikago Sanat Enstitüsü / ABD
ABD'nin Şikago şehrinde yer alan Şikago Sanat Enstitüsü, bir güzel sanatlar müzesi. Şikago'nun en eski bölgelerinden biri olan Michigan Bulvarı Bölgesi'ndeki 111 South Michigan Avenue adresindeki Şikago Sanat Enstitüsü dünyanın en önemli İzlenimcilik ve Art izlenimcilik sürekli koleksiyonuna sahip. Bu koleksiyonlara ek olarak Amerikan sanatı, Avrupa ve Amerikan dekorasyon sanatları, Asya sanatı ile modern ve çağdaş sanat koleksiyonları da bu müzede sergileniyor.

Ulusal WWII Müzesi / ABD
ABD'nin New Orleans şehrinde bulunan Ulusal WWII Müzesi (D-Day Müzesi) dünyanın en iyi ikinci müzesi seçildi. 2000 yılında kurulan müze, ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'ndaki tarihini anlatıyor diye özetleyebiliriz. Müze, ABD'nin savaş sırasında kullandığı askeri mühimmat, araç ve belgelere ev sahipliği yapıyor.

Orsay Müzesi / Fransa
'nın başkenti 'te bulunan  yani Musee d'Orsay, listenin üçüncü sırasında. Seine Nehri'nin sol yakasında bulunan bu müze eski bir tren garıydı. 1898-1900 yılları arasında inşa edilen müzede çoğunlukla Fransız sanatına ait parçalar sergileniyor. Özellikle de 1848-1915 yılları arasında yapılan eserler konusunda en iddialı noktalardan biri Orsay Müzesi.

1.1b
Okunma