Dünyanın en iyi Edebiyat Otelleri listesinde Türkiye'den bir otel!

Dünyanın en önemli eserlerinin kaleme alındığı ya da geniş kütüphaneleri ile öne çıkan Edebiyat Otelleri...

Dünyanın en önemli eserlerinin kaleme alındığı ya da geniş kütüphaneleri ile öne çıkan Edebiyat Otelleri... 

 

İşte Türkiye’den Londra’ya, Amsterdam'dan New York’a kadar bir çok ülkede önemli edebiyat eserlerinin yazıldığı ve geniş kütüphanesi bulunan dünyanın Edebiyat Otelleri ve kısa tarihleri...

 

Jamaika - Golden Eye Hotel

21 odalı Golden Eye Jamaika'nın en hip ve en lüks resortu. Aynı zamanda Ian Fleming'in eski evi ve James Bond romanlarının 14 tanesini yazdığı inziva köşesi olmasıyla adanın en tarihi binası. 

 

New York - The Plaza Hotel

New York'un en önemli markaları arasında yer alıyor asırlık yaşıyla The Plaza Hotel . New York'un üst tabakısının daimi gözdesi olan otel, Truman Capote'nin In Cold Blood romanının başarısını kutlamak için verdiği şaşaalı Siyah Beyaz Balosu'nun ardından edebiyat dünyasını da etkisi altına almayı başardı.

 

 Amsterdam - Ambassade Hotel

Kanal manzaralı tarihi otelin, önemli yayın evlerine yürüme mesafesindeki konumu, onu yazarlar için popüler kılıyor. Otel misafirleri olan Nobel Ödülü yazarlar Orhan Pamuk ve José Saragamo ile David Sedaris tarafından imzalanmış ilk baskılar kütüphanenin cam kasalarda saklanıyor.

 

Madrid - Westin Palace Hotel

1912'de Kral'ın isteğiyle yapılan muhteşem binada, Westin Palace'ın ve barının müdavimlerinden Hemingway, The Sun Also Rises adlı eserinde otele yer verdi. Tıpkı bugünkü misafirleri gibi Hemingway de otelin Prado Müzesi'ne yakın olmasını seviyordu.

 

İstanbul - Pera Palace

122 yıllık geçmişinde sadece edebiyat devlerini ağırlamakla kalmadı onlara ilham kaynağı da oldu Pera Palace. Agatha Christie Doğu Ekspresi'nde Cinayet'i bu otelde yazdı, Ernest Hemingway eserlerinde Pera Palace'a yer verdi.

 

Londra - The Cavendish

Yüksekliği ile dikkat çeken otel binası Mayfair'de konumlanıyor. Şık tasarımında göze çarpan renkler öne çıkarken, otelde konaklayan misafirlerin konaklamaları esnasında spesifik bir kitabı talep edebilmeleri oteli kitap kurtlarının vazgeçilmezi kılıyor.

 

New York - Library Hotel

Otel, New York Halk Kütüphanesi'ne yürüme mesafesinde. Dewey ondalık sınıflandırma sisteminden ilham alınarak tasarlanmış konsept otelin her bir odası, bulunduğu katın kategorisinin özel bir konusunu inceleyen kitaplar ve sanat eserlerini barındırıyor.

 

Londra - Codagan Hotel

Prestijli Sloane Street'te yer alan Edwardian stili bina birçok olaya şahitlik etti. Oscar Wilde 118 numaralı odada tutuklanmayı bekledi, Kral VII. Edward gözdesi Lillie Langtry ile bu odalarda buluştu. Renovasyonu süren otel, 2016 yazında kitapseverlerle buluşacak.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
111
Okunma