Dolmacı: Seyahat ederek ruhuma yatırım yapıyorum!

TURİZMKIBRIS Kıbrıslı gezginlerin izini sürmeye devam ediyor...

Turizm Kıbrıs-Arzu Gündüzler

Gezgin Röportajlarında bu hafta genç yaşına onlarca ülke sığdırmış Bilgisayar Mühendisi Mehmet Dolmacı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

İşte o röportaj;

Kendini anlatır mısın?

Merhaba ben Mehmet Dolmacı, Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Ercan Havalimanı Kaner DutyFree bünyesinde IT bilgi işlem departmanında çalışıyorum.

Nasıl başladı seyahat etme arzusu? Ne zamandır geziyorsun?

Hayatımın her evresinde tek korktuğum monotonluk ve beni heycanlandırmayacak bir hayatı yaşamak olmuştur. Bu sebeple kendime hep hobiler edinmeye çalıştım. Amatör dalgıçlıkla uğraştım, 15 metre derinliğe ulaşan kıyı balıkçılığı tarzı. Sonrasında Birkaç model MotorCross sahibi oldum, dağlarda kumsallarda extrim heyecan verici arkadaşlarımla beraber çok güzel deneyimlerim oldu.Fakat en farklı en ruh dinlendirici ve ufuk açıcı deneyimleri seyehat etmekle keşfettim.İşte Seyahat etme arzum böyle başladı. Yaklaşık 4 senedir aralıksız her sene bir yerleri keşfetmeye başladım. Ilk sene 2 ülkeyi gezme fırsatı bulmuştum. Sonraki yıllar her sene içerisinde minimum 4 ülke görmeyi kendime hedef edindim.

Bir çok kişi yoğun iş temposu nedeniyle seyahat edememekten gerekli bütçe ayıramamaktan yakınır… Sence bu nedenler seyahate engel midir?

Biz Kıbrıslılar olarak yemeye içmeye birçok gereksiz harcamalara para bulabiliyoruz. Kaldı ki bu bir para ayırıp harcama olayı değil. Ruhumuza ve ufkumuza yaptığımız bir yatırım gibi düşünüyorum. Yani nasıl spor yapıp bedenimizi sağlıklı bir şekilde zinde tutmaya çalışıyorsak, Seyahat ile de kafamızdaki olumsuz düşünceleri, karamsarlığı, negatifliği zinhimizden ve ruhumuzdan atıp çok daha geniş bir açıdan ve derinlikten bakmamızı sağlıyor. Bu yüzden iş temposu ya da bütçe meselesi mazeret olarak pek sayılamaz. Çok kısıtlı bir bütçeye sahipseniz yine de senede ya da 2 senede bir seyahat planı rahatlıkla hazırlanabilir.

Kaç ülke gezdin şu ana kadar?

Şu ana kadar 14 ülkeyi gezme, keşfetme şansı buldum. Gitmeden o yerlerin tarihlerini, kültürlerini ve başkalarının deneyimlerini araştırıp gitmeye özen gösteriyorum ki, hem daha anlamlı olsun hem de sadece bulunmak yada fotograf için değil o hissi yaşamak, geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

Gezdiğin ülkeler arasında en beğendiğin hangisi?

Gezdiğim ülkeler arasında en çok beyendiğim ve etkilendiğim ülke İskoçya olmuştur. Hem birçok tarihi kültürel yapısı mimarisi hem geçmişini okuduğunuzda birçok etkilendiğim olayları, Kültürel bakımdan bizim folklör kıyafetine benzer kendilerine has kültürel kıyafet çalğıları, Kuzey İskoçya üst tarafı tam bir doğa harikası. El değmemiş, bir sürü büyüleyici yerleriyle adeta zaman makinesindeymişssiniz hissini veriyor.

Oraya gitmek isteyenler için tavsiyelerin nelerdir?

İskoçya geniş bir çografya, tavsiyem bir araba kiralayıp her yerini gezmek. Kuzey İskoçya sanki Yüzüklerin Efendisi filmindeki gibi geçmiş asırlar öncesi çağlardaymışsınız hissi veriyor, Edinburgh Kalesi mutlaka görülmesi gereken bir yer, Girişindeki eski tarihi  yapılar Gotik mimarisiyle nefes kesici ve Harry Potter film serisinin bazı sahnelerinde de kullanılmış.

Seyahatlerinde yaşadığın ilginç bir hikayen var mı?

Seyahatimde tanıştığım bir arkadaşım beni evine davet etmişti. İlk önce kabul edip beraber gitmek için yola koyulduk fakat geçtiğimiz yollar ve sokaklar pek hoş değildi. Sanki böbreklerimi  ya da iç organlarımdan birini çalacaklarmış hissine kapıldım.Korkup kaçtım.

Henüz gitmediğin ama delice istediğin bir yer var mı? Neresi?

 Özellikle burası dediğim bir yer yok ama dünyanın her bir yerini gezip görüp, hikayesini okumak o kültürü yaşamak istiyorum.

Son olarak seyahatseverlere vermek istediğin bir mesaj var mı?

İnsanın kendine yaptığı en güzel yatırım. Mutlaka seyahate çıkmadan önce gideceğiniz yer hakkında bilgi edinin, tarihini bir okuyun. Sadece gitme olsun diye yada başkasına göstermek adına bir fotograf çekmek için değil, kendimize birşeyler katma adına seyahat edin.

24.1b
Okunma