Çağıner: Turizmcilerin sorunu ülkenin sorunudur

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, kamu düzeninin çok eleştirilecek yönleri olduğuna, ucube bir sistem olarak nitelendirildiğine ama bu zor dönemde en çok özel sektörün işine yarayan kesimim memur kesimi olduğuna dikkat çekerek, "Memurda para olmasaydı piyasa hiç dönmezdi. Memurda da olmasa, bu para piyasaya nasıl dağılacaktı? Memurun aşağıya çekilmesi değil özelin de memurun seviyesine gelmesi gerekir" diye konuştu.

  KKTC'de turizm sezonunun kaçırılmasının sadece turizmcilerin sorunu değil aynı zamanda ülkenin sorunu olduğuna dikkat çeken Çağıner, bu sektörden birçok sektör ve kişinin geçindiğini kaydetti.

   Sektörlerin zor durumda olduğunu ve aldıkları kredileri bile ödeyemediklerini dile getiren Çağıner, "Yeni bir krediyi alsalar bile ödeyemeyecekler” dedi. Şu an kapalı kalacağımız günlerin en güzel günler olduğunu belirten Çağıner, 7 gün tatilden sonra ekonomi açısından ülkenin çok kötüye gideceğini söyledi.

    Dimağ Çağıner, Haber Kıbrıs Web TV'de yayınlanan "Markaj" programına katılarak, Ali Baturay'ın sorularını yanıtladı.

"Kapanmayalım demedik"

   Önceden kapanmaya karşı çıkan ekonomik örgütlerin, iş çevrelerinin bu kez nasıl olup da ‘kapanalım’ dediğinin sorgulandığı yönündeki soruyu yanıtlayan Çağıner, "Biz ‘kapanalım’ demedik. ‘Bulaş kontrolden çıktıysa ve sağlık sistemi kaldıramayacaksa kapanalım’ dedik. Kapanacaksak ekonomik paketlerin de açıklanmasını istedik" dedi.

"Paketin yetersiz olduğunu herkes biliyor"

   Açıklanan ekonomik destek paketi konusunda sert eleştiri yapmadıklarına işaret eden Çağıner, "Kaynağın olmadığını biliyoruz. Olaylara gerçekçi yaklaşıyoruz. Önümüze konulan paketin yetersiz olduğunu herkes biliyor” diye konuştu

“7 gün tatildeyiz, sonra ekonomik olarak ülke kötüye gidecek"

   Sektörlerin zor durumda olduğunu ve aldıkları kredileri bile ödeyemediklerini dile getiren Çağıner, "Yeni bir krediyi alsalar bile ödeyemeyecekler. Şu an kapalı kalacağımız günler en güzel günlerdir. 7 gün tatildeyiz. Sonra ekonomi açısından ülke kötüye gidecek" ifadelerini kullandı.

"İsrail ve Yunanistan aşılandı"

   Yunanistan'ın bir adasındaki yaşayan ve çalışanları tamamen aşıladığını İsrail'in ise aşı koridoru oluşturduğunu anlatan Çağıner, "Turizm sezonunu yakalamak için çalışıyorlar. Haziranı kaçırmayacaklar" dedi.

"Turizmden birçok sektör geçiniyor"

  KKTC'de turizm sezonunun kaçırılmasının sadece turizmcilerin sorunu değil aynı zamanda ülkenin sorunu olduğuna vurgu yapan Çağıner, bu sektörden birçok kişi geçindiğini kaydetti.

"Aşı için maddi kaynak var"

   Aşı için ülkede yeterli maddi kaynak olduğunu ifade eden Çağıner, "Sağlıklı aşı bulunursa iş insanları, memurlar ve vatandaşlar almaya hazırdır" dedi.

"Hükümet eski taahhütlerini yeni yerine getiriyor"

   Hükümetin birkaç ay önceki taahhütlerini yeni yerine getirmesini başarı saymaması gerektiğini savunan Çağıner, "1500 TL küçük bir para gözükse de ihtiyaçlılar için bu dönemde önemlidir" diye konuştu.

"Öteleme bile fayda etmiyor"

   Ekonomik pakette bir şey olmadığını bu nedenle başbakanın paketi açıklarken konuya girene kadar uzun konuştuğunu dile getiren Çağıner, "İnsanlar iş yapamıyor, kredi borçlarını nasıl ödeyecek. Öteleme bile fayda etmiyor" ifadelerini kullandı.

"Paranın sahibi banka değil”

   Bankalardaki paranın sahibinin banka değil mevduat sahipleri olduğuna işaret eden Çağıner, "Bu parayı yönetmek için gerekirse devlet kefil girer" dedi.

"Memurda para olmasaydı piyasa hiç dönmezdi"

   Kamu düzeninin çok eleştirilecek yönleri olduğuna, ucube bir sistem olarak nitelendirildiğine ama bu zor dönemde en çok özel sektörün işine yarayan kesimim memur kesimi olduğuna dikkat çeken Çağıner, "Memurda para olmasaydı piyasa hiç dönmezdi. Memurda da olmasa, bu para piyasaya nasıl dağılacaktı? Memurun aşağıya çekilmesi değil özelin de memurun seviyesine gelmesi gerekir" diye konuştu. Bu zor dönemde memura hayat pahalılığının ödenmemesini de doğru bulmadığını ifade eden Çağıner, “Bu zaman, kamunun güçsüzleştirilmesi zamanı değil” dedi. Kamuyu böyle zor bir zamanda aşağıya çekmenin bir anlam ifade etmediğini belirten Çağıner, “Kamuyu aşağıya çekmek değil, özeli kamunun seviyesine götürtmek gerekir” dedi.

     Herkesin görebileceği şekilde “memurdan maaş kesintisine” paralel “işverenlere de vergi artırımı” yapılabileceğini belirten Çağıner, ancak hükümetin, birinin parasını diğerine vermemesi, şeffaf olarak yatırıma harcaması gerektiğini vurguladı.

30
Okunma