Çağıner: Turizm batarsa ülke batar

1 Temmuz açılma kararıyla ilgi görüşlerini aktaran Çağıner, turizmin kontrollü olarak başlaması gerektiğine dikkat çekti

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Hüseyin Ekmekçi ile Günaydın Haber Kıbrıs programına telefonla katılarak gündemi değerlendirdi.

1 Temmuz açılma kararıyla ilgi görüşlerini aktaran Çağıner, turizmin kontrollü olarak başlaması gerektiğine dikkat çekti.

Sefer sayılarının 15 Mart öncesi gibi olmasının imkansız olduğunu vurgulayan Çağıner çift PCR testi ile önlemlerin artırılabileceğini söyledi. Kısıtlı uçak seferleri ile tedbirli bir şekilde açılmaktan korkmamak gerektiğinin altını çizen Çağıner, sonsuza kadar kapalı kalınamayacağını anlattı. Ekonominin zorda olduğunu, hükümetin sadece kamu çalışanlarının hükümeti gibi davranmaktan vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Çağıner, turizm sektöründe durumun iç açıcı olmadığını belirtti.

Hükümete eleştirilerde bulunan Çağıner, son açıklanan ekonomik pakette turizme yönelik ek bir tedbirin açıklanmadığını 15 bin insanın işsiz kalabileceğini ve turizm sektörü batarsa ülkenin de batacağını ifade etti.

Çağıner, siyasette olanların kendi kişisel siyasi hesaplarını artık bir yana bırakarak ülke gerçeklerini ve ihtiyaçlarını dikkate alarak siyaset yapmasını ve sorunlara çözüm üretecek adımlar atılması yönünde çalışması gerektiğini söyledi.

Çağıner şöyle devam etti:

“Oteller açılsa bile işsizlik olacaktır, bu ülkeye bu hastalık bir şekilde gelecek, önemli olan süreci duygularla değil rasyonel yönetmek. Bir taraf maaşını tam alırken diğer taraf dilenci konumuna düşülüyor. Bizim çok akıllı davranmamız lazım”

1.3b
Okunma