Bu adaya sadece yetişkinler girebiliyor

Karayipler ülkesi Belize'de, sadece yetişkinlerin girebileceği bir ada bulunuyor. Adaya girmek için tek şart 21 yaşından büyük olmak. Bunun dışında adada başkalarını rahatsız etmeden istediğiniz her şeyi yapabilme özgürlüğüne sahipsiniz. Ada pandemi döneminde de turistlerin ilgi odağı olmayı başardı. Bunda en önemli etken ise adanın sınırlı sayıda ziyaretçi ağırlaması ve bu yüzden de nispeten daha güvenli olması.

Belize, Orta Amerika'da, Karayipler denizi kıyısında yer alan tropikal iklime bir ülke. Dolayısıyla ülke turizm için oldukça elverişli bir konuma sahip.

Meksika ve Guatemala ile komşu olan Belize, özellikle alternatif tatil rotaları konusunda bölgede akla ilk gelen yerlerden biri olma özelliği de taşıyor.

1981 yılına kadar İngilizlere ait olan Belize, bu tarihte bağımsızlığını ilan etti. 39 yıl önce Britanya'dan ayrılan Belize, yine de bu ülkeyle güçlü kültürel bağlara sahiptir.

383 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Belize'de en önemli geçim kaynaklarının başında turizm gelmekte. Bunun yanı sıra tarım ve balıkçılık da Belize'nin önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor.

Karayip Denizi'ne kıyısı olan Belize'de özellikle de son yıllarda bu avantajını turizme dönüştürerek kullanmaya çalışıyor. Bu yönde de adımlar atıyor.

Belize'nin kıyı şeridinin yanı sıra irili ufaklı adaları da turizm için elverişli bir hale getiriliyor. Bu adaların pek çoğu el değmemiş kumsallarla ziyaretçilerini büyülüyor.

Gerçek bir tatil cenneti olan Belize'de son dönemde bu adalar özellikleriyle adından söz ettirmeye başlamış durumda. Belize açıklarından bulunan bir ada, dünyanın en lüks otellerinden birine ev sahipliği yapmakta.

Öyle ki dünyanın en zenginleri için burası bir cazibe rotası haline gelmiş durumda. Tatil için başvuru yaptıktan sonra sıranın size gelmesini beklemeni gerekiyor. Bu süre başvuru yoğunluğuna bağlı olma üzere epey bir süre de uzayabiliyor.

Çünkü adaya her hafta sadece 48 ziyaretçi kabul ediliyor. Üstelik kontenjanın bu kadar az olması bekleme sırasını doğal olarak daha da arttırıyor. Sadece 21 yaşından büyüklerin girebildiği adada sınırsız özgürlükler lüksle birleşiyor. Ada özellikle eğlence konusunda oldukça ünlü.

Adada dileyenler herhangi bir kıyafet giymeden çıplak bir şekilde de gezebiliyor. Burada en önemli nokta kimsenin bir başkasını rahatsız etmemesi.

Karayipler'in ortasındaki bu adaya gelmek isteyenlerde aranan en önemli şartlardan biri de 21 yaşından büyük olmak.

Otelde konaklayacağınız odalar ev tipi ve birbirinden epey uzakta. Ayrıca adaya gelenler, dalış, yüzme, surf gibi etkinliklere de katılabiliyor.

Salgın döneminde adaya olan rağbetin daha da artması bekleniyor. Sosyal mesafenin doğal bir şekilde sağlanması adayı bu yönüyle cazip kılıyor.

Sınırlı sayıda ziyaretçiyi kabul etmesi de bu süreçte Karayipler'deki bu güzel adayı ön plana çıkaran etkenlerden biri oldu.

58
Okunma