BookingCom'um net gelirlerinde büyük düşüş

Dünyanın en büyük rezervasyon sitesi BookingCom'u da bünyesinde barındıran Booking Holdings, 2020 yılında gelirlerinin yüzde 99 düştüğünü açıkladı.

Normal dönemde milyarlarca dolar seyahat geliri elde eden büyük turizm kuruluşları, pandemi döneminde adeta çakıldı.

Dünyanın en büyük rezervasyon portalı BookingCom'u da bünyesinde barındıran Booking Holdings, 2020 yılında net gelirlerinin yüzde 99 düşüşle 59 milyon dolara gerilediğini açıkladı.

Priceline, Agoda, RentalcarsCom, Kayak ve OpenTable gibi platformları da bünyesinde barındıran grup, 2020 yılında yüzde 63 düşüşle 35,4 milyar dolarlık brüt rezervasyon aldığını, toplam gelirinin ise yüzde 55 düşüşle 6,8 milyar dolara (2019 geliri 15 milyar 60 milyon euro) gerilediğini açıkladı.

Booking Holdings'in CEO'su Glenn Fogel, ''Vaka sayılarının yüksek seyretmesinden ve kısıtlamaların pek çok ülkede yeniden uygulanmasından dolayı 2020'nin dördüncü çeyreği ile ocak ayında seyahat ortamı zorluklar yaşamaya devam etti. Ancak son haftalarda rezervasyon trendlerinde ilerleme görmeye başladık.Önümüzdeki dönemden ve güçlü bir toparlanma yaşayacağımızdan hiç olmadığım kadar umutluyum.''

41
Okunma