Boeing 737 MAX için tarih verdi

Boeing, MAX 8’lerin yeni yazılımının güvenlik kontrolleri tamamlandı

Boeing, MAX 8’lerin “yeni yazılımının güvenlik kontrollerinin” tamamlandığını ve bu uçakların tekrar uçmaya başlayacağı tarihe ilişkin detayları paylaştı.

Boeing, uçağın sisteminde yer alan teknik bir problem sebebiyle iki kez çakılıp 356 kişinin ölümüne sebep olduktan sonra dünya çapında yere indirilen MAX 8’lerin “yeni yazılımının güvenlik kontrollerinin” tamamlandığını ve uçakların önümüzdeki Ocak ayından itibaren tekrar uçabileceğini umut ettiklerini açıkladı.

ARALIK AYINDA ONAYLANMASI BEKLENİYOR

Boeing tarafından yapılan açıklamayı aktaran Airporthaber’in haberine göre; “ABD Federal Havacılık Kurulu’nun uçaklardaki yeni yazılımı Aralık ayında onaylamasının beklendiği” açıklandı.

KAZALARIN NEDENİ

Uçağın yazılımındaki “stall”ı önleyen özellik uçakların burnunu otomatik olarak aşağı indiriyordu. Lion Air ve Etiyopya Havayolları kazalarına MCAS adı verilen bu sistemin sebep olduğu düşünülüyor.

Dünyanın en büyük uçak üreticisi, FAA’in uçakların tekrar uçmasına izin vermesiyle birlikte MAX 8’lerin sipariş veren havayollarına teslimatına başlanacağını duyurdu.

Boeing, bu planlamaya göre geliştirdikleri yeni eğitim programı için de son rötuşların yapıldığını bildirdi.

57
Okunma