Avrupa’ da Gezilecek En İyi Seyahat Rotaları

Aslında uzaklarda değil hemen yanı başımızda. İsterseniz sırt çantası ile çıkın yola, isterseniz alın bavulları karavanla çıkın yollara.

1 Almanya Hollanda Belçika Fransa ( Benelüks )

Amsterdam / Hollanda

Almanya’ nın en güzel şehirlerinden biri olan Köln’ den başlayarak, Hollanda’ nın başkenti Amsterdam’ a doğru devam edecek yolculuğunuzu, Belçika’ da Brüksel ile mola verip en sonunda Fransa’ nın başkenti Paris’ te sonlandırabilirsiniz. Benim sırt çantası ile daha önce bu rotada yaptığım 12 günlük bu seyahatim gerçekten inanılmazdı. Bu seyahat ile Avrupa’ nın en önemli 4 şehrini ve dolayısı ile 4 ülkesini de gezmiş oluyorsunuz. Her ülkede ve şehirde farklı bir kültür farklı bir yaşam tarzı bulacaksınız. Benelüks olarak adlandırılan bu rota benim favorilerimden. 

 

2 İspanya Portekiz ( İber Yarımadası )

 

Avrupa’ nın en batısında Akdeniz’ e kıyısı olan, tarihi ve doğası ile ön plana çıkan ve İspanyolca konuşulan tek bölgesi İspanya ve Portekiz ülkeleri. İber yarımadası olarak adlandırılan bu bölgeyi tek seferde ve her iki ülkeyi birden keşfetmek için harika bir fırsat. Kendinize zaman ayırıp burayı mutlaka listenizin başına almalısınız. Portekiz’ in doğa harikası sahilleri en çok ilgimi çekenlerden. Portekiz ve İspanya kültürünü tanımak için ise harika bir fırsat. Tabii ki Portekiz’ in bir ucunda Lizbon ve İspanya’ nın bir ucunda Barselona olmazsa olmazlar. İspanya’ nın her noktası tarih ama Katalunya olarak bilinen bu bölgede Barselona’ ya hayran kalmıştım resmen. Gaudi’ nin sanatı ve Barceloneta Sahili beni en çok etkileyenlerden.

 

3 Baştanbaşa İtalya .. Roma – Floransa – Venedik 

Bana göre İtalya’ ya apayrı bir seyahat planı hazırlamak gerekli. Hatta bir defa da değil birkaç sefer de değişik rotalar yapılabilir. Tarih ve doğa zengini İtalya tek seferde bitecek gibi değil. İtalya’ nın güneyi ayrı kuzeyi ayrı güzellikte. Benim İtalya’ da ki favorim ilk önce Roma, Floransa ve Venedik rotası ki; 1 hafta fazlası ile yeterli. Roma denildiğinde Vatikan, Floransa’ ya gelindiğinde ise en az yarım gün ayırıp Pisa şehri kesinlikle unutulmamalı. Venedik’ te ise Burano Adası görülmeden dönülmez. Benim de sırt çantam ile bir hafta ayırdığım bu seyahatim İtalya için unutulmaz bir rotaydı gerçekten.. 

 

4 Avusturya Macaristan Çek Cumhuriyeti Slovakya ( Orta Avrupa )

Aslında Orta Avrupa ülkeleri başlıkta ki ülke isimlerinden ibaret değil ancak Orta Avrupa denildiğinde ilk akla gelen ülkeler bunlar. Rota olarak Viyana’ dan başlayıp ardından Orta Avrupa’ nın incisi Prag için özel bir kaç gün ayırmalısınız. Viyana benim gittiğimde karlı ve soğuk bir gündü ve bir tarihsever olarak ister istemez hep aklımda kuşatmalar vardı diyebilirim. Prag ise benim unutmayacağım masalımsı bir şehir. Her yanı tarih ve sanat gerçekten. Burada harika gece fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Son rotanız olacak Budapeşte yolunda ise Slovakya’ nın başkenti Bratislava’ ya uğrayabilirsiniz. Bratislava’ nın küçük caddesinde o muzip heykellerle fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Budapeşte ise Parlemonto Binası ve kalesi ile hayranlık uyandıracak. Ayrıca Prag’ da günübirlik Karlovy Vary turu yapmadan asla dönmeyin.

 

5 Sırbistan Bosna-Hersek Karadağ Arnavutluk Makedonya ( Balkanlar )

Aslında vizesiz seyahatin en güzellerinden bir rota Balkanlar. Hem ekonomik hem de bizden izler taşıyan doğa ve tarih harikası şehirler. Belgrad, Saraybosna ve Mostar ilk duraklarınız. Tarihi mostar Köprüsünü görmeden Balkanları gördüm demeyin sakın. Sonrasında ise Kotor kaçırılmaması gereken bir yer. Ohrid’ e geldiğinizde ise nefesiniz kesilecek. Müthiş Ohrid Gölü fotoğrafları yakalayacaksınız ve özellikle gün batımında tavsiye ederim. Son durak ise Osmanlı’ nın Balkanlar’ da ki bir başka güzel şehri Üsküp. Tarih ve doğa severler Balkanları ilk sıraya almalısınız.

6 İtalya İsviçre ( Alpler )

Böyle bir doğada İsviçre Alplerinde uyanmak..

Avrupa’ nın en güzel dağlarının ve doğa manzaralarının hatta göller bölgesi diye adlandırılan Alp Dağları ve eteklerinin olduğu yeri kapsayan bölge gerçekten mükemmel. Tabii Göller Bölgesi ve Alpler yoğunluk olarak İtalya’ nın kuzeyinden, Como Gölü ve civarından başlıyor ve İsviçre’nin Almanya, Avusturya ve Fransa sınırlarına kadar uzanıyor. İsviçre’ de seyahat ederken sağlı sollu dağ manzaralarına bayılacaksınız. Özellikle motorsikletli seyahat edenlerin tercih ettiği bir rota diyebilirim. Gerekirse motorla, gerekirse otostop veya araç kiralama fırsatları bu dağları aşabilirsiniz. (Bu arada Türkiye’de araç kiralama olarak otorento.com.tr sitesini aklınızda bulunsun. Kayseri araç kiralama için tavsiyemdir.) Asıl meşhur olan Tren rotalarıyla da deneyimleyebilirsiniz. Alp Dağları rotası benim için 5 günlük bir rotaydı ve Avrupa’nın doğa manzaralarında seyahat müthiş bir tecrübeydi.  

 

7 Norveç – İsveç – Finlandiya  ( Kuzey Avrupa )

Reine ..

Avrupa’ nın kuzeyi tarif edilemez doğal güzelliklere sahip. Bildiğiniz hiçbir yere benzemiyor. Ben sadece 12 günde Norveç’ i en kuzeye kadar ancak bitirebilmiştim ki, harika trekking rotaları ile göz alıcı doğa manzaraları ve köylere doyamadım. Trolltunga ise buranın adeta simgesi. Burada Trekking yapmadan geri dönmek olmaz. Reine Köyü ise beni en çok etkileyen yerlerden bir tanesi. Lapland ya da Laponya adı verilen bölgelerde ise rotanın geri kalanını daha sonra yapma hayallerim ise hala duruyor. Kış aylarında ise kuzey ışıkları ile ayrı bir dünya ile karşılaşacaksınız. 

 

8 İzlanda

Buzlar ülkesi olarak da bilinen İzlanda aslında volkanik yapısı ve topraklarından çıkan kaplıca suları ile ılıman bir iklime sahip. Avrupa’ nın kutuplara yakın ve ayrı bir adası olması dolayısı ile buraya ayrı bir rota ayırdım. İzlanda’ yı doyasıya gezmek için ya araç kiralamalı ya da sırt çantanızı alıp otostop ile tadına doya doya gezmelisiniz. Ben İzlanda’ ya kadar gelmişken kesinlikle kuzey ışıklarının en iyi görülebildiği zaman olan Kasım – Şubat aylarını tercih ederdim. Kuzey ışıklarını ve İzlanda’ nın doğasını görmeye ne dersiniz !!

 

204
Okunma