Ataoğlu: Turizm olmaz dediler, 12 aya çıkardık!

Demokrat Parti'nin dün akşam gerçekleştirdiği Tüzük Kurultayında konuşan Turizm Bakanı Ataoğlu, DP’nin muhalefette olduğu dönemlerde, özellikle turizm konularında hükümete birçok öneri götürdüklerini de hatırlatarak, “özellikle Turizm konularında bizzat kendim, dönemin Turizm Bakanlarına görüş ve önerilerimi, yine toplumsal gaile dürtüsü ile ortaya koymama, her türlü yardım ve desteği belirtmeme rağmen, hiç bir adım atılamadı. Sonuç koskocaman bir hiç oldu” dedi. 

Ataoğlu, “Bütün alternatifleri ortaya koymama rağmen, bu dönemde turizm olmaz dediler. Hükümet görüşmelerinde Parti olarak Turizm Bakanlığı’nı istediğimiz zaman da bizlere, Turizm Bakanlığı’nı alın ve bize sunduğunuz önerileri nasıl hayata geçirebileceğinizi görelim dediler, Turizmi 12 aya çıkardık” dedi. 

DP Genel Başkanı ve Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, hükümete gelir gelmez, pandeminin yarattığı ekonomik darboğazın ancak ve ancak turizmle giderilebileceği inancı ile kapalı devre turizm modelini devreye koyduklarını, bunun la birlikte sektörün çarklarının yeniden dönmesini sağladıklarını belirtti. 

Ataoğlu, kapalı devre turizmin ardından, pandemi koşulları da dikkate alınarak açık devre turizme geçiş sağladıklarını, bugün ise, turizmi 12 aya yayacak projeler ortaya koyarak, Almanya ile başlayan ve iskandinav ülkeleri ile devam edecek olan kış turimini devreye koyduklarını belirtti. 

6 ayda hedeflediğimiz turist sayısına 2 haftada ulaştık

2016 yılında Turizm Bakanlığı döneminde başlattıkları turizmin 12 aya yayılması planlarını bu dönemde hayata geçirdiklerini belirten Ataoğlu,  “6 aylık turist hedefimiz olan 100 bin turist hedefimize, 2 haftada 135 bin turistle ulaştık” dedi. 

DP Genel Başkanı Turizm ve Çevre Bakanı Atoğlu, Girne Antik Liman ve Gazimağusa liman projeleri hakkında da “Girne Antik Liman, bugüne kadar bütün Turizm Bakanları’nın sadece fotoğraf çektirdikleri, hiç bir somut adım atamadıkları bir yer haline geldi. Hem Gazimağusa’dad yeni bir yat limanı inşaası hem de Girne Antik Liman ile ilgili 4 aşamalı projesini bıkmadan usanmadan çalıştık ve tamamladık” diyen Ataoğlu, “önümüze ne engel çıkardılarsa hepsini bıkmadan usanmadan yerine getirdik. Amaçları bıktırmaktı” dedi. Ataoğlu, önümüzdeki günlerde iki projenin de Bakanlar Kuruluna yeniden götürüleceğini belirterek, Bakanlar Kurulu’ndaki tavıra göre de kamuoyuna açıklama yapacaklarını sözlerine ekledi. 

131
Okunma