Ataoğlu: "Turistlerle yapılan ankete göre en büyük sorun çevre kirliliği"

“DÖVİZ ARTIŞININ, UÇAK BİLET FİYATLARINA NASIL YANSIYACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİM”

Kıbrıs Postası’na konuşan Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, “Turizm alanında yaşadığımız en büyük sıkıntı çevre kirliliği” diyerek, ülkeye gelen turistlerle yaptıkları anket sonuçlarına göre, en büyük sorunun 'çevre kirliliği' olduğunu ifade etti.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ülke turizmindeki son duruma ilişkin Kıbrıs Postası’na değerlendirmelerde bulundu.

İlk olarak ülkeye yapılan seferlerden söz eden Bakan Ataoğlu, ek seferlerle uçak bilet fiyatlarının düşürülmesi alanındaki çalışmaların sürdüğünü fakat dövizin yükselmesi ile Türk Hava Yolları’nın bu konuda endişeli olduğunu söyledi.

“Anadolu Jet’in devreye girmesi ile uçak bileti fiyatlarında nisan ayından itibaren değişiklik olacağından bahsettik” diyen Ataoğlu, “Biz sürekli olarak bu açıklamayı yapıyorduk. Fakat bir gün Türk Hava Yolları yetkilisi beni arayarak ‘uçak bilet fiyatlarının 300-400 TL düşeceğini de açıklayın sayın bakanım’ deyince, ben de sadece THY’nin yapmış olduğu çalışmaları ve bana aktarmış oldukları bilgiyi kamuoyu ile paylaştım” şeklinde konuştu. 

“DÖVİZ ARTIŞININ, UÇAK BİLET FİYATLARINA NASIL YANSIYACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİM”

Geçtiğimiz günlerde THY yetkilisiyle tekrardan telefon görüşmesi yaptıklarını belirten Ataoğlu, “Açıkçası bu günler içerisinde dövizin bu denli artması, uçak bilet fiyatlarına nasıl yansıyacağını düşünmekteydim. Dün gerçekleşen görüşmemizde,  THY yetkilisi de bizimle aynı endişeyi taşıyordu. Dövizin yükselmesi turizm açısından olumlu sonuç verse de diğer alanlarda yaşanan gerilemeler nedeniyle gönlümüz, bu şekilde yükselişte olmamasındadır” dedi.

“YURTDIŞI FUARLARINA ESKİSİNDEN DAHA İYİ HAZIRLANILACAK “

 “Fuarlarda Kuzey Kıbrıs’tan katılmış bir bakan olarak nasıl karşılanıyorsunuz sorusunu cevaplayan Ataoğlu, “Türkiye’nin dışında farklı ülkelerde gerçekleşen fuarlara katılımlarımızda bakan olarak farklı bir ilgi beklemedik.  Fuarların ülkemize gelen turist sayısı için önemli bir yeri var. Son olarak fuara katılımımız Moskova’da oldu. Yıllardır Moskova fuarına küçük bir stant içerisinde ve bakanlığımızın görevlendirdiği iki kişi ile katılıyorduk. Bu yıl bakan olarak biz de fuara katıldık ve orada standımız büyük ilgi gördü. Genel fotoğrafa bakıldığında çok güzel ve yoğun ilgi gördüğümüzü söyleyebiliriz. Bu nedenle de önümüzdeki yıl stantlara daha fazla önem vermek ve turist sayımızı yükseltmek adına fuarlar için şimdiden çalışmaya başladık” ifadelerini kullandı.

“AMACINIZ GERÇEKTEN BİR ŞEYLER YAPMAKSA, ÖNÜNÜZDE KİMSE DURAMAZ”

“Bir insan görevi sürecinde bir şeyler yapma peşinde ise buna kimse engel olamaz” diyen Ataoğlu, şöyle devam etti:

“Niyetiniz varsa ki öyle olması lazım, o niyet doğrultusunda, ülkenin geleceği konusunda, vatandaşımızın kalkınması ve üretimin çoğalabilmesi için elinizden gelen bir şey varsa ki var, o yolda yürüdüğünüz zaman onu başarabilirsiniz. Gerektiği zaman tur operatörlerinin sorun yaşadığı anlarda, günü birlik İngiltere’ye, İrlanda’ya ve daha birçok ülkeye gittiğimi biliyorum. Bu günübirlik seyahatlerim sonucu olarak kış operasyonunu başlatmayı başardık. Kış operasyonunu başlatarak, ülkemize 12 ay turist gelmesini sağladık”

“ÜLKEMİZDE 12 AY BOYUNCA TURİST VAR”

 “Daha önce sadece yaz aylarında turist geldiğini, otel ve esnafın sadece yaz aylarında kazanç elde ettiğini ve gelen turistlerin otellerinden çıkmayıp, gezmediği konuşuluyordu” ifadelerini kullanan Turizm Bakanı, “Şimdi ise 12 ay boyunca ülkemizde turist ağırlıyoruz. Ülkemize gelen turistleri sabahın erken saatlerinde alarak akşam geç saatlere kadar her yeri gezdirerek sadece konaklamak için otellerine götürüyoruz. Esnaf ile iç içe olmaları için onlara uzunbir süre tanıyoruz. Bu operasyonumuz sonucunda, istihdam edilen gençlerimiz işlerinde durdurulma yaşamıyor. Esnaf ve üreticilerimiz ürettiklerini, 12 ay boyunca satma olanağı buluyor” sözlerini kullandı.

“TURİSTLERLE YAPILAN ANKETE GÖRE EN BÜYÜK SORUN ÇEVRE KİRLİLİĞİ”

Ülkeyi ziyaret eden turistlerle bir anket gerçekleştirdiklerini belirten Ataoğlu, “Yapmış olduğumuz anket sonucu olarak sorun yaşadığımız en büyük nokta, temizlik ve çevre kirliliği oldu. Temizlik alanındaki çalışmalarımızı müfredata koyduğumuz halde yetersiz kalıyor, çevre dairesinin personeli ise polis gibi bölge bölge gezip cezalar yazıyorsa ve bunlara rağmen istediğimiz sonucu alamıyorsak, duyarlı vatandaşlarımızın bu konuda diğer vatandaşlarımızı da duyarlılığa davet etmesi gerekiyor” dedi.

KAYNAK: Kıbrıs Postası - Emel DOĞAN

306
Okunma