Arıkan: KKTC Antalya'yı geçecek

KISBÜ Doğa ve Çevre Kulübü Başkanı Abdurrahman Arıkan turizmin ülkeye sağlayacağı ekonomiye değindi.

Arıkan, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti jeopolitik konumu bakımından dünyada eşi ve benzeri nadir bulunmayan bir ülke konumunda. Ülkenin yapısına baktığımız zaman gerek tarihi gerek doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bu yer hala keşfedilmeye muhtaç bir noktada. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm açısından ülkeye çok büyük bir gelir kaynağı sağlayabilir.

Maalesef bunun yeterince kullanılmadığını düşünmekteyim. Ülkenin ekonomisini canlandırmak adına bu sektörde çalışmalar başlatılması gerekmektedir. Doğanın güzellikleri tanıtılmalı ve tarihi dokuya zarar vermeden tahrip olmuş yerlerin tekrar restore edilmesi gerekmektedir" dedi.

Arıkan, "Turizmin başkenti denince akıllara ilk olarak Antalya gelir. Türkiye'de de Antalya, Kaş, Fethiye gibi birçok Turizm merkezi bulunmakta ve nereden baksanız hepsinin ayrı ayrı özellikleri ve güzellikleri var.Dolayısıyla ülke ekonomisine çok büyük bir katkı sağlamaktadır. Turizmin Başkenti denince akıllara Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin gelmesi olanaksız bir şey değildir. Sadece üzerinde çalışılması gereken bazı konular vardır.Hükümetimiz bu konuda geniş çaplı bir çalışma yürütmesi emin olun ki turizm açısından çok büyük bir önem teşkil edecektir." dedi.

Abdurrahman Arıkan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'den sonra en fazla Alman İngiliz ve Çek turistlerin ülkeyi ziyaret ettiğini bilmekteyiz. Bu ülkelerden gelen turistlerin sayısını daha da artırmalı ve diğer ülkelere de artık ulaşmanın yararlı olabileceği kanısındayım. Keza, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti asırlardır birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve dini, dili, ırkı farklı olan birçok topluluğu simgelemiştir. Dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bugün varlığını gösteren bu topluluklar eserlerde bırakmışlardır.Bu eserlerin dünyaya keşfettirilmesi gerekmektedir. Özellikle Lefkoşa ve Mağusa daki Surlariçi Bölgesinde tarihi dokulara zarar verildiğini görmekteyiz. Bu bölgelere artık bina yapılmamalıdır ve Son zamanlarda yapılan binaların da yıkılması gerekmektedir. Tarihi dokuların korunması ve çevresine yapılacak park gibi güzel ortamlarla süslenmesi gerekmektedir. Bu tarihi dokunun bozulmasının yanısıra maalesef çarpık kentleşmeye de neden olmaktadır. Müthiş bir görüntü kirliliğinin oluşmasına hepimiz üzülerek şahitlik ettik ve maalesef müsaade ettik."

Arıkan konuyu şöyle özetledi:

"Artık yetkililerimize bu hususta seslenmemiz gerektiğini düşünmekteyim.Çarpık kentleşmenin önüne geçilmesi gerekmektedir ve tarihi dokularımıza zarar verebilecek her türlü konudan kaçınılması gerekmektedir.Doğal güzellikleri de tahrip etmemek için elimizden geleni yapmamız lazım. Sadece bunları yapmak yeterli değildir turistleri ülkemize çekebilmek için turizmin reklamını da güzel bir şekilde yapmamız gerekiyor."

221
Okunma