Almanya'da oteller açılıyor

Almanya'nın Bremen, Hamburg, Hessen, Mecklenburg-Vorpommern, Rheinland-Pfalz, Saarland, Saksonya-Anhalt ve Schleswig-Holstein'de bugünden itibaren otellerin müşteri ağırlamasına izin verildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemleri kademeli olarak kaldıran Avrupa ülkeleri, "normale dönüş" sürecinde ikinci kapsamlı adımı bugün atacak. Almanya'da tedbirlerin kaldırılması eyaletlerin sorumluluğuna bırakılırken, normalleşme süreci de bölgelere göre farklılıklar gösteriyor.

Sabah, öğle ve ikindi namazlarının kılınmasına izin verilen camiler, 20 Mayıs'tan itibaren tamamen ibadete açılacak. Ülkede ayrıca kara sınırlardaki kontrollerin gevşetilmesine ve Lüksemburg sınırında kontrollerin tamamen kaldırılmasına karar verildi.

Oteller açılıyor 

Birçok eyalette cuma gününden beri açık olan restoran ve kafeler, salgından büyük ölçüde etkilen Bavyera, Baden-Württenberg, Saarland, Rheinland-Pfalz ve Schleswig-Holstein'de yarından itibaren müşterilerin iletişim bilgileri alınması şartıyla yeniden açılacak.

Bremen, Hamburg, Hessen, Mecklenburg-Vorpommern, Rheinland-Pfalz, Saarland, Saksonya-Anhalt ve Schleswig-Holstein'de bugünden itibaren otellerin müşteri ağırlamasına izin verildi.

Sinemalar da start alıyor

Berlin ve Brandenburg'da yarın itibarıyla kapalı alanlarda 50 kişinin bir araya gelmesine izin verilirken, Mecklenburg'da ise açık havada 150'ye kadar katılımcısı olan gösteriler yapılabilecek.

Hessen ve Saarland'da sinema salonları yarın yeniden açılacak. Berlin'de 8'inci, Bremen'de ise 1'inci, 2'nci ve 3'üncü sınıflar yeniden ders başı yapacak. Hamburg ve Saksonya'da kreşler kademeli olarak açılacak.

 

310
Okunma