AB'nin vize kararına sert tepki!

Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya'yla vize kolaylığı anlaşmasını askıya almasına Rusya'dan sert tepki geldi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gruşko, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya vize kolaylığını askıya alma kararının yanıtsız kalmayacağını, bu karara karşı simetrik veya asimetrik cevap verilebileceğini belirtti.

Cevapsız kalmayacak

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, “AB’nin, Rusya’yla vize kolaylaştırma anlaşmasından çıkma kararı ihlaldir ve cevapsız kalmayacak. Cevabın simetrik, asimetrik veya AB’nin beklemediği biçimde mi olacağına biz kendimiz karar vereceğiz. Brüksel bir kez daha kendi bacağına sıkma kararı aldıysa bu onların seçimi” ifadesini kullandı.

Vahşilik ve utanç

“AB vatandaşlarının ülkemizi ziyaret etme, ülkemizde çalışma fırsatını ellerinden almak için Rusya’yla hava ve diğer ulaşımı keserek kimi cezalandırıyorlar?” diye soran Gruşko, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aydınlanmış Avrupa için vahşilik ve utanç. Acaba Finliler, St. Petersburg-Helsinki demiryolunu hurda için sökecek mi? Batı ülkeleri, hareket özgürlüğünü Helsinki Nihai Yasası’na eklemek için her şeyi yaptı. Sovyetler Birliği, buna da enformasyon özgürlüğüne de onay verdi. Şimdi AB, duvarları örmekle meşgul.”

1.2b
Okunma