AB'nin korona sonrası turizm planı sızdırıldı! İşte o plan

Koronavirüs salgını sonrası turizmi korumak için çarşamba günü kapsamlı bir strateji benimsemesi beklenen Avrupa Birliği'nin planı basına sızdırıldı..

Koronavirüs salgını sonrası turizmi korumak için çarşamba günü kapsamlı bir strateji benimsemesi beklenen Avrupa Birliği'nin planı basına sızdırıldı. 

Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Birliği (AB) içinde koronavirüsü salgını nedeniyle kapanan sınırların nasıl açılacağına ve büyük darbe alan turizm sektörünün yaz aylarında nasıl destekleneceğine dair taslak planı basına sızdırıldı. Sızdırılan plana göre AB, sadece benzer risk profilleri olan ülkeler arasında seyahate izin vermeyi planlıyor.

EurActiv isimli internet sitesi tarafından yayınlanan taslak metinde turizm sektörünün desteklenmesi için sınırların açılması konusunda üç aşamalı bir plan öngörülüyor. İlk olarak, genelde benzer risk profilleri olan üye ülkelerin kendi aralarındaki sınırları açması planlanıyor.

Planın bu haliyle Komisyon’dan onay alıp almayacağının henüz belirsiz olduğunun belirtildiği haberde üye devletlerin sadece birbirlerinden gelecek turistler için ikili anlaşmalar yaparak AB içinde bağımsız turizm koridorları açmalarına olanak tanıyor. Hem İspanya ve İtalya gibi salgından en çok etkilenen ülkelerin, hem de Yunanistan veya Almanya gibi daha az zararla salgını atlatan ülkelerin AB üyesi olması nedeniyle, izlenecek plan üzerinde uzlaşmanın zor olması bekleniyor.

Habere göre, The Guardian’a konuşan üst düzey AB yetkilileri ise ülkeleri ikili anlaşmalardan alıkoyamayacaklarını ama seçici bir yaklaşıma da karşı olduklarını söyledi.

451
Okunma