AB, Google’a otel ve uçak aramalarını iyileştirmesi için 2 ay süre verdi

AB, Google’a otel ve uçak aramalarını iyileştirmesi için 2 ay süre verdi

Avrupa Komisyonu ve Tüketici Koruma İşbirliği Teşkilatı, Hollandalı ve ve Belçikalı tüketici kurumları liderliğinde Google’a daha şeffaf olmasını ve AB yasalarına uymasını isteyen bir mektup gönderdi.

AB’ ye göre tüketicilerin, Google’ın online arama motorundaki arama sonuçlarının nasıl sıralandığını ve olası ödemelerin sıralamayı etkileyip etkilemeyeceğini bilmesi gerekiyor.

Kurum ayrıca Google Flights ve Google Hotels’in iş modelinin tüketicilere açık ve anlaşılır bir şekilde sunulması gerektiğini ve Google’da gösterilen uçuş ve otel fiyatlarının nihai olması, vergi ve diğer ek ücretleri içermesi gerektiğini belirtti.

Arama motorundan istenen bir başka talep te Google’ın tüketicilere sunduğu otel yorumlarının güvenilirliğini sağlaması.

A.B Adalet Komiseri Didier Reynders konuyla ilgili şunları söyledi:


“ AB tüketicileri, tatillerini planlamak için arama motorlarını kullanırken yanlış yönlendirilemezler. Tüketicileri şeffaf ve tarafsız bilgilere dayanarak seçimlerini yapmaları için yetkilendirmemiz gerekiyor.” Google’ın uygulamalarındaki değişiklikleri önümüzdeki iki ay içinde Komisyon’a ve Tüketici Koruma İşbirliği Teşkilatı yetkililerine bildirmesi ve takibini yapması bekleniyor.Avrupa Komisyonu Google tarafından verilen taahhütlerin yeterli görülmemesi ve diyaloğun sonuç vermemesi durumunda ulusal yetkililerce arama motoruna yaptırım uygulanabileceğini açıkladı.

124
Okunma