27.5 milyar Euroluk ciroda Türkiye ve Mısır faktörü

Alman tur operatörleri Türkiye ve Mısır gibi büyük paket tatil bölgelerinin geri kazanılması sayesinde, 2018'de güçlü büyüdü.

Alman iş ve seyahat dergisi Fvw Travel Alman tur operatörlerinin Türkiye ve Mısır gibi büyük paket tatil bölgelerinin geri kazanılması sayesinde, 2018'de beklenenden daha güçlü şekilde büyüdüğünü yazdı. 54 Alman tur operatörünü kapsayan pazar araştırmasına göre 2018 yılında Alman tur operatörlerinin Almanya, Avusturya ve İsviçre'deki gelirleri yüzde 8,3 artırarak 27,5 milyar Euro'ya yükseldi. Tur operatörlerinin sadece Almanya cirosu ise yüzde 8'lik artışla 23,4 milyar Euro oldu.

Yüzde 90'ı paket tatil

Alman tur operatörlerinin geçen yılki çok güçlü erken rezervasyonlardan kaynaklanan güçlü büyümesi Türkiye, Mısır ve Tunus gibi destinasyonların iyileşmeye devam etmesiyle açıklanıyor. Almanya'dan bu ülkelere yönelik rezervasyonların yüzde 90'ı paket tatil şeklinde yapıldı. Alman tur operatörlerinin müşteri sayısı yüzde 5.8 arttı. Geçen yıl İspanya ve Yunanistan gibi destinasyonlarda otel fiyatları yükseldi. Geçen yıl Almanya'dan Türkiye ve Mısır'a yönelik her şey dahil tatil paketlerinin yanı sıra gemi seyahatleri ve lüks seyahatlere de yüksek talep oldu. Fvw dosyasına göre, geçen yıl FTI, Schauinsland ve TUI Cruises gibi tur operatörleri çift haneli büyüme sağladı.

142
Okunma